Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sławnie
System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

 

Człowiek – najlepsza inwestycja

Projekt „Szansa na rozwój” współfinansowany przez Unię Europejską

w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

Od stycznia br. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sławnie prowadził rekrutację w ramach realizacji projektu systemowego "Szansa na rozwój". Do projektu przystąpiło 19 beneficjentów, w tym 14 kobiet oraz 5 mężczyzn, z którymi podpisano kontrakty socjalne. Dla 4 osób niepełnosprawnych został opracowany Program Integracji Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych. Podobnie jak w latach ubiegłych także w bieżącym roku wsparcie kierowane jest do osób bezrobotnych, w tym długotrwale bezrobotnych oraz osób niepełnosprawnych. W ramach projektu przewidziano dla uczestników różne działania np., wsparcie psychologa i socjoterapeuty, w tym także warsztaty wyjazdowe poza miejscem zamieszkania beneficjentów, szkolenia, kurs komputerowy z fakturowaniem i obsługą kas fiskalnych oraz warsztaty planowania udanego życia.

Pierwszym działaniem po zakończeniu rekrutacji było przeprowadzenie zajęć z doradcami zawodowymi. W ramach warsztatów omawiano tematy związane z zagadnieniami dotyczącymi rynku pracy i mechanizmów, które nimi rządzą, określono sylwetki zawodowe uczestników, dokonano bilansu mocnych i słabych stron beneficjentów. Podczas indywidualnych konsultacji sporządzono Indywidualny Plan Działania dla każdego z uczestników. Poprzez realizację wielu ćwiczeń i różnorodnych zadań beneficjenci zapoznali się z teorią asertywności oraz sposobami, jak należy asertywnie zachowywać się w sytuacjach poszukiwania pracy, kontaktów z przełożonymi i współpracownikami. Poruszono zasady opanowania zdenerwowania w kontaktach związanych z poszukiwaniem pracy i w sytuacjach konfliktowych jakie mogą pojawić się w pracy. Uczestnicy zapoznali się z zasadami redagowania własnego życiorysu, ze sposobami obniżania napięcia wewnętrznego, odreagowywania emocjonalnego. Stres często towarzyszy sytuacji bezrobocia, niszczy psychicznie, przeszkadza w sprawnym funkcjonowaniu na rynku pracy. Dlatego zajęcia o tej tematyce od lat cieszą się dużym zainteresowaniem osób pozostających bez pracy.

 

 

 

 

 

Grupowe i indywidualne warsztaty z psychologiem

W maju , w ramach aktywnej integracji, rozpoczęły się pierwsze grupowe i indywidualne warsztaty z psychologiem, które mają na celu wsparcie uczestników w rozwiązywaniu problemów psychologicznych dotyczących trudności życia codziennego, mających trudności ze znalezieniem zatrudnienia, którym wsparcie może ułatwić drogę do usamodzielnienia i przezwyciężenia trudności życiowych. Wsparcie indywidualne ma służyć nauce umiejętności rozumienia siebie, kierowania sobą, porozumiewania się z innymi, zwiększenia poczucia własnej wartości, nawiązywania pozytywnej więzi z otoczeniem, poszerzenia wiedzy z komunikacji werbalnej i niewerbalnej.

 

 

 

Wyjazd edukacyjno-integracyjny

Kolejnym rozpoczętym działaniem jest grupowe wsparcie socjoterapeutyczne prowadzone w formie warsztatów. W ramach tego, 14-16 czerwca 2013 roku, odbyły się trzydniowe warsztaty wyjazdowe o charakterze edukacyjno – integracyjnym w Ośrodku Wypoczynkowym „Jantar” w Ustce, gdzie odbyły się zajęcia z psychologiem, socjoterapeutą oraz warsztaty teatralno - dramowe. Wyjazd miał na celu nie tylko edukację, ale również integrację grupy, oraz pokazanie jak można mile spędzić czas z dala od trosk życia codziennego. Tematy omawiane na zajęciach poruszały kwestie budowania relacji rodzinnych, treningu interpersonalnego umożliwiającego doświadczenie siebie w kontakcie z grupą, a także poznanie swoich możliwości oraz ograniczeń w sytuacji grupowej, budowanie obrazu siebie: samoocenę, myślenie na swój temat, dobre i złe strony osobowości oraz pokonywanie trudności w kontakcie z drugim człowiekiem. W czasie pobytu uczestnicy podczas zajęć z terapeutami poznali zagadnienia związane z dominującymi emocjami mającymi wpływ na życie człowieka. Dużo uwagi poświęcono również tematyce stresu, gdzie każda osoba nauczyła się określać swój poziom stresu, poznała swoje cechy osobowości i wrażliwość emocjonalną na bodźce. Każdy z beneficjentów poznał sposoby radzenia sobie ze stresem oraz techniki relaksacyjne. Dużym powodzeniem cieszyły się także warsztaty teatralno–dramowe na których uczestnicy uczyli się wyrażania swych emocji, nie tylko werbalnie, ale także poprzez ciało, mimikę i ruch. Zajęcia sprzyjały rozładowaniu napięcia i energii, przynoszą radość i satysfakcję, jednocześnie pozwalając na odkrywanie czegoś w sobie, przełamywania swoich barier, kompleksów i nieśmiałości. W dniu przyjazdu do Ośrodka odbyła się także uroczysta kolacja przy akompaniamencie muzycznym, podczas której wszystkim uczestnikom dopisywał świetny humor. W czasie wolnym od zajęć nasi beneficjenci mogli skorzystać z oferty ośrodka i zrelaksować się w hotelowym basenie, jacuzzi i saunie

 

.

 

 

 

 

 

W III kwartale 2013 roku beneficjenci projektu systemowego „Szansa na rozwój”, realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sławnie w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego uczestniczyli w grupowych i indywidualnych zajęciach z socjoterapeutą, podczas których poznali zagadnienia związane z agresją, mediacją oraz nieświadomym prowokowaniem złego zachowania, warsztatach prawnych, na których poznali zagadnienia praktyczne z prawa rodzinnego i prawa pracy, sporządzania CV i listów motywacyjnych oraz uczestnicząc w indywidualnych konsultacjach z prawnikiem w celu rozwiązania własnych spraw i problemów.


 

Na początku września br. 14 beneficjentów projektu wzięło udział w kursie opiekuna osób i niepełnosprawnych. W ramach kursu uczestniczyli oni w zajęciach teoretycznych i praktycznych (m.in. w Szpitalu Powiatowym w Sławnie, Stowarzyszeniu „AKSON” w Sławnie oraz Środowiskowym Domu Samopomocy w Sławnie) i dzięki temu mogą legitymować się zaświadczeniem o ukończeniu kursu zgodnie z wzorcem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Pod koniec września dla beneficjentów projektu zorganizowano warsztaty planowania udanego życia wraz z jednodniowym wyjazdem do Trójmiasta, który odbył się 26 września br. W ramach wyjazdu beneficjenci odwiedzili Oceanarium w Gdyni, Molo w Sopocie, Stare Miasto w Gdańsku oraz wzięli udział w spektaklu Teatru Muzycznego w Gdyni. Udział w wyjeździe pozwolił na integrację osób niepełnosprawnych z życiem społecznym oraz poznaniem kultury i zabytków znajdujących się w naszym regionie.

 

 

 

 

W IV kwartale 2013 r. sześciu beneficjentów rozpoczęło kurs operatora wózka widłowego z bezpieczną wymianą butli gazowych. Poznali oni zagadnienia z zakresu budowy wózków jezdniowych, ładunkoznawstwa czy wymiany butli gazowych. Kurs kończył się egzaminem państwowym przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego w Koszalinie. Wszyscy kursanci zaliczyli pozytywnie wszystkie egzaminy i mogą legitymować się uprawnieniami na wózki widłowe obowiązującymi na terenie całej Polski.

 

W połowie października  rozpoczął się kolejny kurs - kurs komputerowy z fakturowaniem i obsługą kas fiskalnych. Wszyscy beneficjenci mają okazję do zapoznania się z obsługą komputera, obsługą edytorów tekstu i arkuszów kalkulacyjnych, obsługą kas fiskalnych wraz z praktycznymi ćwiczeniami z fakturowania. Planowane zakończenie kursu przewidziano na połowę listopada br.

 

W IV kwartale 2013 r. sześciu beneficjentów rozpoczęło kurs operatora wózka widłowego z bezpieczną wymianą butli gazowych. Poznali oni zagadnienia z zakresu budowy wózków jezdniowych, ładunkoznawstwa oraz wymiany butli gazowych. Kurs kończył się egzaminem przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego w Koszalinie. Wszyscy kursanci zaliczyli pozytywnie wszystkie egzaminy i mogą legitymować się uprawnieniami na wózki widłowe obowiązującymi na terenie całej Polski.

 

Kolejnym działaniem przygotowanym dla naszych beneficjentów były warsztaty prawne podczas których omawiano zagadnienia z podstaw prawa rodzinnego, prawa pracy czy prawa cywilnego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia praktyczne, podczas których sporządzano pisma, wnioski i odwołania na wybranych przykładach, np. mobbing w pracy. W ramach warsztatów była również okazja do skorzystania z indywidualnych konsultacji z prawnikiem.

 

W okresie od 29 listopada do 4 grudnia br.  odbyły się warsztaty z wizażu, stylizacji i autoprezentacji z praktycznymi warsztatami z profesjonalną kosmetyczką i fryzjerem. Warsztaty pokazały uczestnikom w jaki sposób zmienić swój wizerunek aby stać się bardziej atrakcyjnym na rynku pracy.

 

Na zakończenie projektu przygotowano jeszcze dla beneficjentów kurs carvingu – dekorowanie stołów i potraw. Uczestnicy zapoznali się ze sposobem przygotowywania uroczystości, przyjęć i wizyt oraz sposoby dekorowania stołów i potraw metodą carvingu w formie warsztatów kulinarnych.

 

W dniu  16 grudnia 2013r. odbyło się uroczyste spotkanie podsumowujące tegoroczną edycję projektu. W trakcie spotkania wręczono okolicznościowe dyplomy za uczestnictwo w projekcie, wspólnie obejrzano prezentację multimedialną ze zdjęciami z projektu, a kierownik MOPS w Sławnie - Dominika Wróbel złożyła podziękowania  oraz życzenia wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.

 

 

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Rafał Szymczewski 09-01-2014 10:00
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 09-01-2014
Ostatnia aktualizacja: Aniela Szwajkosz 23-02-2021 13:38